Jak wygląda czyszczenie basenów?

Basen publiczny jest miejscem, w którym można zarówno poćwiczyć, jak i zrelaksować się po godzinach w pracy. Jako że wiele osób korzysta z basenu raz lub kilka razy w tygodniu ważne jest jego odpowiednie oczyszczanie w celu pozbycia się zanieczyszczeń. Istotny jest zatem wybór odpowiedniej techniki basenowej, która pozwoli na najdokładniejszą filtrację wody.

Budowa i remonty basenów wiążą się z odpowiednim czyszczeniem basenu i utrzymaniem higienicznej strefy komfortu. Woda w basenie, czy to publicznym czy prywatnym, musi być przezroczysta, a dno widoczne. Właśnie dlatego ważny jest wybór odpowiedniej metody czyszczenia i uzdatniania wody. Obecnie czyszczenie basenu może odbywać się na różne sposoby.

 uzdatnianie-wody-basenowejJako że woda w basenie powinna być poddawana różnym procesom, dzięki którym będzie czysta i wolna od bakterii, najważniejsza jest odpowiednia filtracja. Zanieczyszczenia zebrane w niej mogą być usuwane dzięki użyciu metod chemicznych i mechanicznych. Pierwsza z nich dzieli się między innymi na koagulację, dezynfekcję i wymianę wody, podczas gdy druga to przede wszystkim filtracja i stosowanie łapaczy ręcznych. Usuwanie mechaniczne odbywa się dzięki użyciu specjalnych sprzętów, do których zaliczyć można między innymi pompę obiegową, która dzięki filtrom piaskowym i łapaczom włókien zbiera wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. W ten sposób zanieczyszczenia wędrują do kanalizacji, a basen jest czysty.
Jedną ze skuteczniejszych metod czyszczenia basenów jest uzdatnianie wody basenowej sposobem chemicznym. Polega ono na regulacji pH i dezynfekcji, które możliwe są dzięki użyciu specjalnych preparatów tlenowych, chloru lub ozonu. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, jednak za najbardziej sprawdzoną uznaje się metodę chlorową. Chlor jest środkiem, który ogranicza rozwój bakterii, drobnoustrojów i glonów. Posiada on jednak nieprzyjemny zapach, co może mieć duże znaczenie przy czyszczeniu małych basenów. Im mniejsza powierzchnia tym większa szansa, że osoby pływające poranią sobie błony śluzowe, co będzie skutkować między innymi piekącymi oczami. Alternatywą do chlorowania jest ozonowanie, które przebiega szybciej i nie wydziela drażniącego zapachu, jednak nie działa tak skutecznie jest użycie chloru.

Biorąc pod uwagę wszystkie sposoby na czyszczenie basenu łatwo jest wybrać najodpowiedniejszą metodę, która pozwoli na pozbycie się bakterii i ograniczenie ich rozwoju. Wybór skutecznej metody czyszczenia basenu jest niezwykle ważny ze względu na możliwość powstawania martwych stref. Aby uniknąć tego problemu należy zastosować najlepsze rozwiązanie i zadbać o dobre uzdatnianie wody.

 

Scroll to top